Ποσειδών Τσικ. – Άρης Σούδας 1-2 / Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας – 20η αγωνιστική. Συνέχεια με νίκη για τον Άρη

Με τη διεξαγωγή της 20ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Χανίων. Ο Άρης Σούδας φιλοξενήθηκε στην κοινή έδρα των δυο ομάδων στο γήπεδο της Σούδας από την ομάδα του Ποσειδώνα Τσικαλαριών και επικράτησε με σκορ 2-1.

Σ’ ένα παιχνίδι που όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Άρη προηγήθηκε στο 12′ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρδάκη. Στο 17′ μετά από μπαλιά του Σελινιωτάκη και σέντρα του Κ.Τσίγκα ο Φ.Τσίγκας με πλασέ πέτυχε το 2-0. Στο 40′ ο Ποσειδώνας κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Φ.Τσίγκα το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κ.Τσίτας και μείωσε σε 1-2. Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Φ.Τσίγκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφού είχε ήδη μια από προηγούμενη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλες τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν σημειώθηκε άλλο γκολ και το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Για την επόμενη εμβόλιμη 21η αγωνιστική (13/3/2024) ο Άρης θα φιλοξενήσει στο γήπεδο της Σούδας την Θύελλα Καλαθ.

Άρης Σούδας (Στέλιος Κουκουδάκης): Kulla, Λιάσκας Β. (63′ Λεβεντέλης), Παναγιωτάκης (56′ Μαρκαντωνάκης), Κονταράκης, Ροκάκης, Τσίγκας Κ. (87′ Λιάσκας Ε.), Στρατουδάκης, Βαρδάκης, Σελινιωτάκης, Παπαθανασίου, Τσίγκας Φ. Αναπληρωματικοί: Μανιαδάκης, Τερεράκης, Μανταδάκης

Ποσειδών Τσικ. ιώργος Ζερβουδάκης): Βροντάκης Δ., Χαϊντερδί, Καραγιαννίδης (80’ λ.τρ. Κούσι), Κοκολογιάννης, Χρυσός, Μίχος, Λεβάκης, Γιακουμάκης (46’ Δόβελος), Τσίτας Π., Τσίτας Κ., Καζάκος (63’ Νικολακάκης)

πηγή φώτος : athlitiko.gr

Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής : ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡΟΚ. – ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ 4-3, ΣΠΑΘΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3, ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΘ. – ΙΩΝΙΑ 2000 1-2, ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ – Α.Ε.ΚΥΔΩΝΙΑΣ 2-3, ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΓΡΑΝΙΤΗΣ 2-3, ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ/ΑΟΔΑ – ΝΕΟΣ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-2, ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΜΟΥΡ. 3-2