Σπάθα – Άρης Σούδας 3-2 / Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας – 29η αγωνιστική. Ήττα μετά από έντεκα νικηφόρους αγώνες για τον Άρη.

Με τη διεξαγωγή της 29ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Χανίων. Ο Άρης Σούδας φιλοξενήθηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Κολυμπαρίου από την ομάδα της Σπάθας και ηττήθηκε με σκορ 3-2.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 13′ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροκάκη με 1-0. Στο 17′ ο Β.Λιάσκας βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Σπάθας και με ψηλοκρεμαστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Άρη πετυχαίνοντας το 2-0. Η Σπάθα μείωσε σε 2-1 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55′ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 66′ η Σπάθα πέτυχε και τρίτο γκολ και προηγήθηκε με 3-2 σκορ που παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Για την επόμενη 30η και τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος (20/4/2024) ο Άρης θα φιλοξενήσει στο γήπεδο της Σούδας τον Απόλλωνα.

Άρης Σούδας (Στέλιος Κουκουδάκης): Μανιαδάκης, Λιάσκας Β. (73′ Λιάσκας Ε.), Σούλιαρης (75′ Κοντεκάς), Ροκάκης, Γεωργίου (90′ Μανταδάκης), Τσίγκας Κ., Τσίγκας Φ. (58′ Παπαθανασίου), Στρατουδάκης, Τερεράκης, Μαρκαντωνάκης (58′ Βαρδάκης), Σελινιωτάκης Αναπληρωματικοί: Kulla, Παναγιωτάκης

Σπάθα (Στέλιος Τζωρτζάκης): Δασκαλάκης, Κρασουδάκης, Ροδοκανάκης, Νικολακάκης, Νάξι, Κατσιφαράκης (38′ Λαζάρ), Κολομπάκης (83′ Μυφτάρι), Κουρινός (73′ Αδαμάκης), Μαριανάκης, Βαρουξάκης Βελ, Κένγκα.

Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής : ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ – ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ/ΑΟΔΑ 3-2, ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΜΟΥΡ. 4-2, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΤΣΙΚ. – ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 0-2,
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ – ΝΕΟΣ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-2, ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΘ. – ΓΡΑΝΙΤΗΣ 0-6, ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡΟΚ. – Α.Ε.ΚΥΔΩΝΙΑΣ 0-2, ΑΠΟΛΛΩΝ – ΙΩΝΙΑ 2000 3-2.